Křest knihy Důstojnost

Srdečně vás zveme na křest knihy Důstojnost, kterou napsal Petr Třešňák a vydává Nakladatelství Druhé město. Akce se bude konat 16. října 2024 od 17:30 v prostorách Atrium Žižkov (Čajkovského 12, Praha 3). Konec oficiální části předpokládáme kolem 19:00, pak …

Celý článek →

Homesharing je radost. Přidejte se.

Fotky ze setkání. Příští milé setkání si můžete užít s námi. Ve čtvrtek 23. května se uskutečnilo v komunitním centru a zahradě Kotlaska už tradiční homesharingové setkání hostitelů, rodičů a dětí s patronkou homesharingu Evu Holubovou. Bylo to milé odpoledne plné …

Celý článek →

🔵 úplňkový zpravodaj 25. 3.

Otevřená výzva „Zastavme chemickou kastraci lidí s mentálním postižením“ sexuologické společnosti a MZ ČR, v polovině dubna navazuje jednání u kulatého stolu. — Od minulého týdne hostíme Tonyho Osgooda, odborníka na podporu chování. — Homesharing v médiích a hostitelé si …

Celý článek →

Křest knížky Tonyho Osgooda: Podpora pozitivního chování – v obrazech

Knížku Tonyho Osgooda: Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením pokřtili Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva, a Vít Alexandr Schorm, zástupce Ombudsmana. Ukázky přečetla Martha Issová. Knížku vydalo Nakladatelství Portál, přeložila kolegyně a překladatelka …

Celý článek →

Hledáme nové hostitele homesharingu

Pomáhejte s námi, zapojte se do homesharingu. Hledáme parťáky s laskavým srdcem. Darujte odpoledne. Máte-li trochu volného času a chuť pomáhat, pojďte do toho! Že nevíte o dětech s mentálním postiženíma autismem nic? Nevadí, všechno vás naučíme, stačí mít jen …

Celý článek →

přednášky: Náročné chování jako způsob komunikace u lidí s intelektovým postižením a/nebo autismem

Přednášky pro veřejnost světového odborníka na podporu lidí s mentálním postižením, Tonyho Osgooda, kterému v Česku vyšla kniha Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením. Tony vás poutavě zasvětí do problematiky náročného chování a ukáže vám cesty, jak mu porozumět …

Celý článek →

Noc důstojnosti 2024

8. ledna 2024 se konala na mnoha místech Česka již druhá Noc důstojnosti.   V Praze jsme se opět sešli před MPVS. Spolu se zástupci dalších zapojených organizací v Roku důstojnosti jsme zhodnotili uplynulý rok a shrnuli co je třeba …

Celý článek →

Noc důstojnosti 8. 1. 2024

Před MPSV v ulici Na Poříčním právu v Praze, 8. 1. 2024 v 17.00. Pojďme si již podruhé připomenout situaci všech lidí s mentálním postižením, kteří jsou vzhledem ke své zranitelnosti ohroženi nevhodným nastavením českého systému sociálních a zdravotních služeb. …

Celý článek →

Chemická kastrace místo edukace – český přístup k mužům a chlapcům s mentálním postižením se musí změnit

Rizikové předepisování léčiv lidem s mentálním postižením se nemusí týkat pouze psychofarmak, o kterých jsme již psali. Další problematickou praxi představuje podávání hormonálního přípravku Androcur, který který potlačuje mužský pohlavní hormon testosteron se využívá pro tlumení sexuální touhy mužů s mentálním postižením. V řadě …

Celý článek →

Otevřená výzva

Otevřená výzva ke změně stávající nevhodné praxe nadměrného předepisování psychotropní medikace lidem s mentálním postižením a/nebo autismem a zlepšení jejich zdravotně-sociální podpory. V pátek 24. 11.  ​jsme odeslali ​otevřenou výzvu Vlastimilu Válkovi, ministru zdravotnictví a Simoně Papežové, předsedkyni Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Informativně …

Celý článek →

Metoda PBS a minimalizace restrikcí

Poslední květnový týden byl až po okraj naplněný vzděláváním v metodě Podpory pozitivního chování (PBS – Positive Behaviour Support). Účastníci kurzů se učí porozumět příčinám chování, které vyžaduje vyšší míru podpory, a jak takovému chování předcházet. Postupy plně respektující práva …

Celý článek →

Setkání homesharingového týmu

1. březnový den u nás v Dětech úplňku proběhlo setkání českého homesharingového týmu.Sešli jsme se všechny organizace do homesharingu zapojené, rekapitulovali jsme dosavadní zkušenosti, vyměnili si zkušenosti, nápady a podněty a hledali další cesty.

Úspěch Petice

23 548 podpisů pod Peticí za dostupnější služby pro děti a dospělé s autismem přináší první ovoce.  Petr Třešňák se na schůzce na Ministerstvu práce a sociálních věcí se sešel společně s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou a …

Celý článek →

Úvod do metody Podpora pozitivního chování (PBS)

akreditace č. A2023/0228-SP/PC/PP/VP Dvoudenní vzdělávání 29.–30. 5.  vždy 9.00–17.00. Mezinárodně uznávaná a ověřená metoda založená na porozumění chování lidí s mentálním postižením, na analýze jeho příčin a posouzení sociálního, fyzického a individuálního kontextu, ve kterém se chování vyskytuje. Pracuje s úpravou vnitřního a vnějšího prostředí, …

Celý článek →

PBS pro speciální pedagogy

Webinář proběhne online 28. 03. 2023 a je určený speciálním pedagogům. Kdy a kde: 28. 03. 2023 se sejdeme online, webinář bude trvat cca 6 hodin (9.00–15.00) Cena: Cena: 1200 Kč za 6hodinový online webinář Přihlášky: pro přihlášení vyplňte, prosíme, krátký dotazník …

Celý článek →

Video z Noci důstojnosti

6. 1. 2023 jsme v rámci Noci důstojnosti uctili památku Doroty Šandorové a připomněli si situaci všech lidí s mentálním postižením, kteří jsou ohroženi nevhodným nastavením českého systému sociálních služeb. Nocí důstojnosti to nekončí. I nadále budeme usilovat o změnu …

Celý článek →

Noc důstojnosti v Praze

6. 1. v 17h jsme se sešli v Praze před MPVS, abychom uctili památku Doroty Šandorové, zabité v noci ze 6. na 7. ledna 2021 pracovníkem v přímé péči. Zúčastnil se také ministr Marian Jurečka, předseda senátu Miroslav Vystrčil, vládní …

Celý článek →

Noc důstojnosti

Připomenutí památky obětí – lidí s mentálním postižením – které zemřeli následkem nevhodně nastavené péče v systému.

Stavíme domov pro lidi s autismem

V Česku je kritický nedostatek bydlení a sociálních služeb pro lidi s PAS+. Proto vzniká domov Měšice 33, který poskytne několika dospělým klientům stálé bydlení s podporou, odlehčovací službu a krizové lůžko. V kostce: Stavíme domov pro lidi s PAS+, …

Celý článek →

Jak podpořit pozitivní chování u lidí s mentálním postižením – 2denní workshop

Co je Podpora pozitivního chování (PBS) Mezinárodně uznávaná a ověřená metoda založená na porozumění chování lidí s mentálním postižením, na analýze jeho příčin a posouzení sociálního, fyzického a individuálního kontextu, ve kterém se chování vyskytuje. Pracuje s úpravou vnitřního a vnějšího prostředí, metod komunikace nebo …

Celý článek →

Homesharing obohacuje naše životy

Homesharing je sdílená péče, moderní systém podpory rodin dětí s mentálním postižením. Propojuje dlouhodobě pečující rodiny s rodinami či jednotlivci, kteří chtějí a mohou část svého volného času věnovat dítěti s postižením a pečovat o něj jako jeho tzv. hostitelé. Přidejte se.

Příliš široké spektrum

Rozhovorem s prezidentkou americké organizace National Council on Severe Autism Jill Escher otevíráme diskusi o tom, zda je nastavení diagnózy PAS v praxi funkční a spravedlivé. Američtí rodiče dětí s těžkým autismem si myslí že není: na příliš široké pojetí doplácejí ti nejvíce postižení.

Homesharing míří do celé ČR. V kampani se hledá 150 lidí, kteří pomohou rodičům dětí s postižením nabrat síly

Homesharing, zahraniční inovativní metoda v péči o děti s postižením, se 10. ledna po pilotním testováním šíří do celé ČR. Devět organizací se spojilo a přináší nový způsob pomoci rodinám, které 24/7 pečují o děti s mentálním a kombinovaným postižením. Homesharing takové děti a jejich rodiny propojuje s lidmi, kteří rodině odlehčí krátkodobou péčí o postižené dítě. Rodiny tak mají prostor vydechnout a nabrat nové síly a děti s postižením získat nového kamaráda. Organizace v kampani hledají 150 nových hostitelů.

Vláda končí. Kritický nedostatek služeb pro lidi s autismem přetrvává. Systémové řešení zůstává na novém kabinetu.

Ohlížíme se za čtyřmi lety práce Ministerstva práce a sociálních věcí a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v oblasti sociální politiky vůči osobám s poruchou autistického spektra a těžkým funkčním postižením. V roce 2018 jsme předali výše zmíněným institucím návrh odpovědné …

Celý článek →

Vše dobré v roce 2021

Rok 2020 byl sice náročný, ale nastartoval spoustu dobrých změn. A my si přejeme, aby v roce 2021 tento trend pokračoval. Věnovali jsme se tomu, aby stát zohledňoval potřeby lidí s autismem i v době pandemie. Společně s dalšími více …

Celý článek →

Nekašlejme na druhé! Výzva nevládních organizací občanům ČR ke koronaviru

V jarní vlně šíření koronaviru čelily nevládní organizace náporu klientů a práce srovnatelnému se středně velkou katastrofou. Situace se opakuje, jen s mnohem horšími čísly. Nemalá část společnosti v právě probíhající vlně přesto podle průzkumů nedodržuje ani základní doporučení. Zlehčuje situaci, je unavená …

Celý článek →

Pandemie ukázala slabinu zdravotního a sociálního systému: Lidí zasažených opatřeními je čtyřikrát víc než lidí s covid-19

Děti úplňku společně s Aliancí pro individualizovanou podporu provedli druhou vlnu šetření Dopady pandemie covid-19 na osoby se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním a jejich pečující v ČR. Co tato šetření ukázala? Srovnávací šetření dopadu covid-19 a návazných vládních opatření …

Celý článek →

Zdraví i životy lidí s postižením jsou ohroženy dopadem covid-19, ukazuje výzkum. Přináší i návrhy opatření

Na 40 organizací pod hlavičkou Dětí úplňku a Aliance pro individualizovanou podporu (AIP) provedlo šetření dopadu covid-19 a návazných vládních opatření na lidi se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním a jejich pečující. Výsledky jsou alarmující: Lidé s postižením mnohdy žijí …

Celý článek →

„Souvislost mezi očkováním a autismem kvalitní studie vyvrátily,” říká odbornice na autismus Kateřina Thorová

S laskavým svolením iniciativy HateFree a Kateřiny Thorové z Nautisu přetiskujeme rozhovor, který vyvrací některé mýty o autismu. Kateřina hovoří věcně, fundovaně, zároveň velmi srozumitelně a s hlubokým pochopením. Autorem je Jiří Pasz. Děkujeme. Asi málokdo dnes nezná ztvárnění autismu …

Celý článek →

Světový den porozumění autismu 2019 – stavby se rozsvítí modře, festivaly, mše, přednášky

Úterý 2. dubna je Světovým dnem porozumění autismu – začíná tak měsíc autismu. Během dubna se lidé mohou zúčastnit projekcí, mše, diskuzí, odborných konferencí a dalších desítek akcí po celé republice, které podporují porozumění lidem s poruchou autistického spektra (PAS). Petřínská rozhledna či další budovy v Česku se navíc rozsvítí modře, protože modrá symbolizuje barvu PAS. Zapojují se veřejné instituce, školy, spolky i Děti úplňku.

V 16 letech Tereza složila píseň o své autistické sestře. Upozorňuje na to, že autismus zasahuje celou rodinu

Tereza Zajícová je sestra autistické Dorotky z celovečerního dokumentu Děti úplňku, který vloni uvedla Česká televize. O leckdy nelehkém soužití a náročných situacích složila tehdy šestnáctiletá Tereza písničku. O dva roky později “Full Moon Kid” natáčí a hraje k tomu …

Celý článek →

Získali jsme cenu veřejnosti SozialMarie!

Děti úplňku získali Cenu veřejnosti SozialMarie 2018! SozialMarie uděluje od roku 2012 vedle 15 cen za výjimečné sociální inovace také Ceny veřejnosti. Hlasování veřejnosti se letos účastnily české, maďarské, rakouské a slovenské projekty, přihlášené do soutěže SozialMarie 2018. Cenu veřejnosti získá vždy jeden projekt …

Celý článek →

Přelomové rozhodnutí: Ústavní soud uznal právo lidí s autismem žádat pomoc od státu

Ústavní soud (ÚS) 14. února 2018 vynesl důležité rozhodnutí ve prospěch lidí s poruchou autistického spektra. Soudkyně Kateřina Šimáčková v něm vyhověla stížnosti Vratislava Davida, mladého muže s těžkou formou autismu, který byl v minulosti opakovaně odmítán sociálními službami. Podle soudkyně má každý člověk …

Celý článek →

Spolupráce s Masarykovou univerzitou domluvena

Během léta se nám podařilo dojednat vypracování komparativní analýzy sociálních systémů vybraných evropských zemí, která bude zkoumat, jakou podporu poskytují klientům s těžkou formou autismu nebo jiným náročným postižením. Odborně jí zpracovává Institut výzkumu inkluzivního vzdělávání Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity …

Celý článek →

Jedeme na konferenci do Irska

Autismus spojuje – alespoň někdy. Snažíme se o dozvědět co nejvíc, jak sociální podpora rodin funguje ve světě a využíváme příležitosti k setkáním se zahraničními kolegy, experty i rodiči. Počátkem září jsme se sešli s Fionou McMillan-Shields, která se podpoře …

Celý článek →

Mluví se o nás!

Děti úplňku společnost a média zajímají víc, než jsme doufali. To posiluje naší naději, že dokážeme věci změnit. Možná se vám poslední týden zdá, že na vás autismus vykukuje ze všech stran. Výborně. O jeho těžkých formách se dlouho nemluvilo …

Celý článek →
fb
 

Finanční dar je forma pomoci, která nejvíc pomáhá

Váš dar nám pomůže v úsilí o změnu systému a přístupu k rodinám s autismem. Chceme pro ně lepší svět. Přidejte se i vy. Bez vás to nedokážeme. Děkujeme.

4000


LIDÍ TRPÍ V ČR
PROBLÉMOVÝM CHOVÁNÍM

26

LET


NEMĚLI NĚKTERÍ Z NÁS
DOVOLENOU

23 548


LIDÍ PODEPSALO
NAŠÍ PETICI
Podpořte nás Odebírat novinky emailem