V 16 letech Tereza složila píseň o své autistické sestře. Upozorňuje na to, že autismus zasahuje celou rodinu

V 16 letech Tereza složila píseň o své autistické sestře. Upozorňuje na to, že autismus zasahuje celou rodinu

Tereza Zajícová je sestra autistické Dorotky z celovečerního dokumentu Děti úplňku, který vloni uvedla Česká televize. O leckdy nelehkém soužití a náročných situacích složila tehdy šestnáctiletá Tereza písničku. O dva roky později “Full Moon Kid” natáčí a hraje k tomu na ukulele. Chce tím upozornit na neuspokojivou situaci v péči o lidi a rodiny postižené poruchou autistického spektra (PAS). Tereza se v rámci dubna – měsíce autismu, zapojuje do kampaně spolku Naděje pro Děti úplňku, který usiluje o systémovou změnu fungování sociálních služeb v Česku.

V písni se Tereza vrací k nejnáročnějšímu období svého života, kdy její sestra prožívala akutní psychickou krizi a vážně si ubližovala. Dorotka musela být několikrát hospitalizována v psychiatrické nemocnici. Vidět a slyšet projevy neklidu a sebepoškozování bylo pro dospívající dívku velmi náročné a hudba se pro ní stala prostředkem, jak se s pocity vyrovnat. Protože Dorotka mívala záchvaty často v čase úplňku, promítla Terka spojení Děti úplňku i do názvu písně.

Písničkou chci ukázat, že život s člověkem, který trpí poruchou autistického spektra, není vždycky lehký, ale opravdu vám otevře srdce a změní váš pohled na svět. Lidé, jako je má sestřička, mají stejný nárok na šťastný život jako my ostatní,“ uvádí Terka Zajícová.

 

 

Písničku doprovází také videoklip, ve kterém Terka i Dorotka vystupují. Hudbu produkoval Marek Štifter, kamera Milan Bureš, střih Jan Hála.

Podpořím Děti úplňku darem!

Spolek Naděje pro Děti úplňku vznikl v roce 2017 jako iniciativa Petry a Petra Třešňákových po odvysílání stejnojmenného dokumentu v ČT. Jeho posláním je snaha změnit systém fungování sociálních služeb v Česku. Petici spolku za dostupnější sociální služby doposud podepsalo na 19 tisíc lidí. V upozorňování na problémy rodin s PAS spolek pokračuje natáčením dokuseriálu, který pravidelně zveřejňuje. V roce 2018 chce představit analýzu sociálních služeb pro lidi s PAS a jinými poruchami chování v Česku a zahraničí.