Noc důstojnosti

Noc důstojnosti

Přijďte zapálit svíčku a uctít památku Doroty Šandorové, klientky jindřichohradeckého domova pro osoby s postižením, která byla v noci z 6. na 7. ledna 2021 zabita pracovníkem v přímé péči. A také připomenout situaci všech lidí s mentálním postižením, kteří jsou ohroženi nevhodným nastavením českého systému sociálních a zdravotních služeb.

Dne 6. ledna 2023 od 17.00 v Praze a dalších deseti městech napříč Českem.

Hlavními místy piety jsou Praha a Brno.

PRAHA v 17.00 ulici Na Poříčním právu v Praze před Ministerstvem práce a sociálních věcí, za účasti ministra Mariana Jurečky, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Laurenčíkové, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu ČR Miluše Horské, předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila, předseda Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Víta Kaňkovského. Akci bude moderovat Petr Třešňák, novinář a předseda organizace Naděje pro děti úplňku. Promluví také Ladislav Heryán, římskokatolický kněz.

Ticho po Dorotě

V noci ze 6. na 7. ledna 2021 byla Dorota Šandorová zabita pečovatelem sociální služby. Ten ji šel během noční služby údajně uklidnit, místo toho ji ale zalehl, zkroutil jí ruce a plnou silou ji tlačil na hrudník až upadla do bezvědomí a udusila se. Ráno našli Dorotu s rukama zkroucenýma vysoko za zády, s peřinou přes hlavu a s hlavou zabořenou hluboko do polštáře. Smrt Doroty byla vyústěním dlouhodobého týrání a narušování důstojnosti klientů.

Soud pachatele odsoudil za vraždu, která byla následně překvalifikovaná na usmrcení z nedbalosti. O případu se nikde napsalo, neobjevil se v kazuistikách jako příklad špatné praxe, do zařízení nepřijela inspekce ani žádná návštěva. 

Nikdo nedostal pozvánku na Dorotin pohřeb. Městský úřad, její opatrovník, pohřeb uspořádal beze svědků. 

Pojďme si památku Doroty Šandorové připomenout.

Harmonogram akce – Praha

Vystoupení řečníků, zapálení svíček a minuta ticha za Dorotu Šandorovou.

blok I. cca 17.00–17.20

 • zahájení akce a úvodní slovo Petra Třešňáka
 • Martin Holub (vedoucí sociálního úseku, Chráněné bydlení Naplno), který osobně znal Dorotu Š.
 • Petra Třešňáková – pohled a zkušenosti s problematikou pohledem rodiče
 • Richard Bihary – Zkušenost ze života v instituci a v komunitě.

blok II. cca 17.20–17.45

 •  ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
 • předseda Senátu Miloš Vystrčil
 • předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu Miluše Horská
 • předseda Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Vít Kaňkovský
 • vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková

cca 17.45–17.50

 • Ladislav Heryán, kněz – pieta a minuta ticha za Dorotu Šandorovou
 • zapálení svíček za Dorotu Š.

od cca 17.55 symbolický průvod k Ministerstvu zdravotnictví na znamení nutnosti posílení spolupráce obou resortů (z ulice Na Poříčním právu trasou Podskalská – Zítkovy sady – náměstí Pod Emauzy na Palackého náměstí)

kolem 18.00 konec akce

Více o Noci důstojnosti a konání v dalších městech

(v Praze, Brně, Hradci Králové, Chebu, Olomouci, Ostravě, Krásné Lípě, Otrokovicích, Zlíně, Velehradě a Jindřichově Hradci)na www.NocDustojnosti.cz