Kurz Podpora pozitivního chování jako nástroj funkčního posouzení a vyhodnocení chování náročného na péči

Kurz Podpora pozitivního chování jako nástroj funkčního posouzení a vyhodnocení chování náročného na péči

Kdy: dva dny po sobě v termínu mezi 22. 4. – 1. 5. 2025

Lektor: Tony Osgood
Kurz je vedený v angličtině, všechny části výcviku budeme tlumočit do češtiny.

číslo akreditace: A2024/0081-SP/PC/PP/VP

Místo konání: Hotel Marianeum, Máchova 571/7, Praha

Přihlášky: Předběžné přihlašování probíhá zde>>

Cena: 6400 Kč

délka trvání: 2 dny, celkem 12h

Charakteristika kurzu

Dvoudenní kurz je zaměřený na metody, které vedou ke správnému posouzení a vyhodnocení příčin chování náročného na péči, které se vyskytuje u osob s mentálním postižením a autismem. Přístup, který bude na kurzu představen a který by si měli účastníci kurzu osvojit, se nazývá podpora pozitivního chování (PBS). PBS popisuje chování náročné na péči jako funkční chování, které nevzniká samo od sebe, ale dotyčné osoby jím chtějí něčeho docílit, případně něco sdělit. Jedná se o specifický styl komunikace. V kurzu se naučíte postupy, které vám v praxi pomohou tento způsob komunikace dešifrovat a zvolit vhodnou intervenci, která reaguje na skutečné potřeby daného jedince, a vede ke zmírnění projevů chování náročného na péči.  

V rámci kurzu si účastníci osvojí základy přístupu, jak náročnému chování předcházet. S pomocí lektora si sestaví profil jedince, se kterým chtějí pracovat. Součástí takového profilu jsou mimo jiné aktivity, které jedince baví, motivují a ve kterých se seberealizuje, nebo způsoby podpory, jaké běžné situace využít k tomu, abychom u dotyčného člověka podpořili jeho autonomii a posílili jeho svobodu se samostatně rozhodovat. 

Účastníci se také seznámí s metodami sběru dat, které jsou klíčovým předpokladem správného posouzení a vyhodnocení příčin vedoucích k rozvinutí náročného chování. V rámci jednotlivých cvičení si účastníci vyzkouší, jak se dají data sesbíraná různými metodami správně interpretovat.

Účastníci se dozvědí, jaké spektrum strategií a intervencí lze využít ke zmírnění náročného chování. V praxi si pak na modelovém příkladu vyzkouší, jak zvolit strategii účinnou pro danou situaci, a to právě na základě intepretace a vyhodnocení dosud sesbíraných dat.

Co se v kurzu naučíte?

Po absolvování tohoto kurzu by měli účastníci pochopit základní principy přístupu podpory pozitivního chování a systém posuzování a vyhodnocování příčin chování náročného na péči. Měli by taktéž porozumět zásadám datové analýzy využitelné ke správnému vyhodnocení těchto příčin. Účastníci si procvičí různé metody sběru dat, jejich interpretaci a tvorbu strategií a aplikaci intervencí, které pomohou zvládat náročné chování či mu předcházet.

Komu je kurz určen?

Kurz je určený pro profesionály, kteří pracují s klienty, kteří mají mentální či kombinované postižení. Jedná se například o pracovníky v sociálních službách, psychology či terapeuty. Vhodný je i pro manažery a vedoucí sociálních služeb, terapeuty, speciální pedagogy či sociální pracovníky.

Obsah kurzu (12 hod)

  • Chování náročné na péči jako sociální konstrukt a kvalita života jednotlivce (1h)
  • Koncept podpory pozitivního chování – jeho hodnoty a metody s ním související (2h)
  • Principy aplikované analýzy chování (0,5h)
  • Komunikační hypotézy vysvětlující chování náročné na péči (1h)
  • Definice funkčního posouzení stavu klienta a jeho výstupy (0,5h)
  • Nepřímé metody sběru dat a jejich interpretace (2h)
    – Rozhovory
    – Dotazníky
    – Kontingenční data za tři období
    – Kontingenční data za čtyři období
  • Přímé metody sběru dat – pozorování (1h)
  • Analýza dat (2h)
  • Formulace závěrů sběru a analýzy dat (1h)
  • Tvorba různých typů strategií a intervencí na základě předchozí práce (1h)

_________________________________

Potřebujete více informací?

Napište Lucii Mráčkové na lucie.mrackova@detiuplnku.cz