Irský Homesharing je založený na vztazích

Irský Homesharing je založený na vztazích

V únoru jsme se vydali do irského Galway, kde jsme se setkali se zástupci organizací Ability West a Brothers of Charity. Ty jsou jedny z hlavních poskytovatelů sociálních služeb pro osoby s duševním a zdravotním postižením, mimo jiné poskytují službu sdílené komunitní péče – Homesharing.

Během tří dnů jsme měli příležitost setkat se s vedoucím sociálních služeb a hlavním koordinátorem a metodikem služby Home Share Galway Kieranem Keonem, který nám velmi ochotně a vstřícně poskytl mnoho informací z metodického řízení a koordinace služby. Potkali jsme se také s koordinátory procesu přímé péče a sociálními pracovnicemi, které se věnují práci s rodinami. Předali nám mnoho zkušeností práce s primárními i hostitelskými rodinami.

Na teoretické a praktické zkušenosti odborníků navázala návštěva rodiny, která hostitelství poskytuje již 11 let. Příjemná a láskyplná atmosféra v domě u hostitelů potvrdila všechny získané informace. Návštěva nám prakticky ukázala, jakým léčebným nástrojem je vztah mezi hostitelem a příjemcem hostitelství. Homesharing přináší benefit dítěti či dospělému, o kterého je pečováno, jeho rodině, hostitelské rodině a v neposlední řadě celému systému a společnosti – v konečném důsledku je totiž levnější než ostatní služby a zároveň posiluje přirozené a zdravé vazby v komunitě.

S předsedou Národní odborné skupiny pro Homesharing Dr. Donalem Fitzsimonsem jsme diskutovali formalizaci a zavádění tohoto typu služby do systému sociální péče v Irsku a možné inspirace pro české prostředí.

Setkali jsme se také s vedením organizace Ability West paní Bredou Crehan a všechny diskuse s experty facilitoval Brian Mc Donald – specialista a manažer oddělení práce s chováním náročným na péči a také patron našeho projektu. Za to jim patří náš velký dík.

Jedna z důležitých zpráv, kterou nám všichni, které jsme v Irsku potkali zdůrazňovali, je, že nikdo nesmí v celém procesu zůstat sám a služba Homesharing je založena na vzájemných vztazích. Díky této povzbudivé návštěvě jsme zase o krok blíže k realizaci komunitní a velmi přirozené formě respitní péče, která bude jednou dostupná nejen pro děti s autismem.

Pokud vás zajímá více informací, přečtěte si o projektu Homesharing v Česku!