Startuje projekt Homesharing – inovativní způsob péče o děti s autismem v ČR

Startuje projekt Homesharing – inovativní způsob péče o děti s autismem v ČR

Herečka Eva Holubová zahájila kampaň na podporu Homesharingu – sdílené péče o děti s autismem, kterou 15. října 2019 spustil spolek Děti úplňku. Péče o děti s poruchou autistického spektra (PAS) je náročná a sociální služby nedokážou pečující rodiče dostatečně podporovat. V Homesharingu rodinám pomáhají proškolení hostitelé, kteří si dítě na několik hodin pravidelně “půjčují” a rodiny tak mají možnost vydechnout a nabrat síly. Cílem kampaně je oslovit potenciální hostitele – každého, kdo by chtěl touto formou pomáhat a přinést do ČR zkušenosti se sdílenou péčí.

S mottem “Darujme odpočinek rodinám dětí s autismem” se v rolích hostitelů mohou objevit rodiny i jednotlivci se vztahem k lidem se zdravotním postižením, kteří svou kapacitu mohou pravidelně nabídnout dítěti s PAS. Zájemci najdou více informací na www.homesharing.cz.

“Jako mámě holčičky s nízkofunkčním autismem nám velmi pomohlo, když jsme našli lidi, kteří byli ochotni si vzít Dorotku třeba jen na odpoledne. Začala sama zjišťovat, že může mít ještě jiné kontakty a vztahy než s námi, a její duševní stav se začal zlepšovat. Nám rodičům taková chvíle neskutečně odlehčí – Homesharing právě tuto inovaci do péče o lidi s autismem přináší a věříme, že díky našemu pilotu se i v Česku brzy stane běžnou praxí podporovanou státem či kraji,” říká Petra Třešňáková, vedoucí projektu Homesharing.

Péče o děti s poruchou autistického spektra je mnohdy velmi náročná. Rodiče se o děti starají nepřetržitě, často za hranicí svých možností. Díky Homesharingu si mohou odpočinout a načerpat nové síly, vzít sourozence na výlet, navštívit lékaře nebo si v klidu vyřídit záležitosti na úřadech. Sdílená péče je přínosná i pro děti, které získávají nové sociální vazby, které jsou pro ně důležité.

“Nabídnout svůj čas, lásku a přijetí dětem a lidem s poruchou autistického spektra je zajímavou výzvou, která nás ale může naučit, že svět je mnohem barevnější, než se na první pohled zdá,” říká Veronika Kašparová, sociální pedagožka, asistentka u dětí s PAS.

Jak homesharing funguje

Rodině a dítěti s autismem pomáhá jiná rodina nebo jednotlivec (tzv. hostitelé). Proškolení hostitelé se postupně seznámí s dítětem a jeho rodinou. Dítě pak u své hostitelské rodiny pravidelně tráví předem domluvený čas, ze začátku třeba třeba pár hodin jednou za dva týdny. Zprostředkovatelé pomáhají s hledáním vhodných hostitelů, poskytují potřebné metodické zázemí, odborné vedení a supervizi.

Homesharing je v ČR novinka, v zahraničí je to ověřená cesta, jak pomoci rodinám pečujícím o děti se zdravotním postižením. V Česku na jeho zavedení kromě Dětí úplňku pracují například také Rodinné integrační centrum, obě s podporou Nadačního fondu Avast.

Děti úplňku službu testovali se třemi rodinami a po dobrých zkušenostech, spouští další etapu, ve které zapojí celkem deset rodin. Na základě zkušeností z irského Homesharingu i pilotu v ČR připravují Děti úplňku metodiku, kterou nabídnou i dalším organizacím po celém Česku. Homesharing má ambici být dostupnou odlehčovací službou v českém systému sociální podpory lidí se zdravotním postižením.