Podpora pozitivního chování (Positive Behaviour Support – PBS)

Způsob podpory lidí s intelektovým znevýhodněním a náročným chováním využívaný v sociálních službách v západních zemích. Vychází z respektu k lidským právům a učí porozumět potřebám lidí, kteří kvůli svému mentálnímu hendikepu nekomunikují běžným způsobem.

Kurzy a workshopy

PBS pro speciální pedagogy, 9. 5. 2024

Kurz je určen pro speciální pedagogy ve speciálních ZŠ – učitele, kteří vzdělávají žáky s těžším intelektovým znevýhodněním a s chováním náročným na péči, jak toto chování pochopit a pracovat s ním. Zajímá vás, proč si dítě zvolilo tuto formu komunikace a co vám tím chce sdělit?

Kurz zvládání chování a omezující postupy, 10.–11. 6. nebo 13.–14. 6. 2024

Praktický dvoudenní kurz představí model MEAS (Managing Ethically & Safely), který je akreditován Irskou radou pro ošetřovatelství a porodní asistenci (Nursing & Midwifery Board of Ireland) a který respektuje práva a bezpečnost lidí s postižením a jejich pečujících.

Kurz zvládání chování a omezující postupy pro formálně pečující – “refresher” pro absolventy, 17. 6. 2024

Kurz je určen pro absolventy kurzu: Kurz zvládání chování a omezující postupy pro formálně pečující. Jeho cílem je nabídnout možnost osvěžení získaných poznatků a dovedností z dříve absolvovaného kurzu.

Sebepoškozování a fyziologie, 7.–8. 10. 2024

lektoruje Brian Mc Donald, více informací připravujeme

Péče o zaměstnance, 10. –11. 10. 2024

lektoruje Brian Mc Donald, více informací připravujeme

Akreditovaný výcvik v PBS (chystáme v roce 2025)

Co je Podpora pozitivního chování

PBS vychází z respektu k základním lidským právům, je to mezinárodně uznávaný a ověřený přístup založený na porozumění chování lidí pro které je, vzhledem k míře jejich postižení, obtížné běžně komunikovat se svým okolím.

Poskytuje ucelený systém nastavení podpory lidem s intelektovým znevýhodněním a náročným chováním tak, aby byla zajištěna co nejlepší kvalita jejich života a předešlo se projevům chování náročného na péči.

Učí porozumět chování, analyzovat jeho příčiny a posoudit sociálního, fyzického a individuálního kontextu, ve kterém se chování vyskytuje. Pracuje s úpravou vnitřního a vnějšího prostředí, způsobů komunikace nebo přístupu pečujících.

Lektoři: Brian Mc Donald, Maurice Healy, Tony Osgood, Jaromíra Staňková, Věra Petlanová

Přečtěte si více o PBS >>

Lektoři PBS


Brian Mc Donald

Brian je vedoucí klinické terapie, trenér a lektor s 30 letou praxí na poli managementu chování náročného na péči v oblasti služeb pro lidi se zdravotním znevýhodněním. Má bohaté zkušenosti v posuzování a rozvíjení vhodných intervencí, zvládání stresových situací, školení zaměstnanců, konzultací, supervizí, vývoji metodických postupů a auditů. Dlouhá léta pracoval jako specialista podpory pozitivního chování v organizaci Ability West. V současnosti působí jako soukromý lektor a konzultant. Žije v západoirském Gallway.

Maurice Healy

je behaviorální terapeut, má více než 37 let zkušeností v oblasti zdravotní a sociální péče o lidi se zdravotním znevýhodněním, působí ale i jako lektor a školitel personálu a je jedním ze čtyř „Advanced Nurse Practitioner“ v oblasti mentálního postižení v Irsku. K podpoře jednotlivců a jejich rodin využívá hodnocení chování a aplikaci praktických přístupů, které mají kořeny v podpoře pozitivního chování. Věnuje se i přednáškové činnosti na mnoha akcích a fórech, která se týkají zdravotního znevýhodnění a chování náročného na péči, na které se specializuje.

Tony Osgood

Tony Osgood je britský odborník na podporu chování, jehož knihu Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením jsme vydali ve spolupráci s nakladatelstvím Portál v ČR. Tony pracoval téměř dvacet let jako vedoucí lektor v oboru Intelektové a vývojové poruchy na univerzitě v Kentu. Vyučoval studenty a organizace v oblastech náročného chování, přístupů zaměřených na člověka, autismu a podpory pozitivního chování. O těchto tématech přednášel i v různých evropských zemích (Norsko, Malta). Pracoval v přímé péči i v diagnostických centrech, nyní poskytuje konzultace a naplno se věnuje psaní.

Workshopy a výcvik tlumočíme z angličtiny do češtiny.

Jaromíra Staňková

Jaromíra Staňková vystudovala magisterský obor pedagogika – sociální práce na Pedagogické fakultě UP v Olomouci. V roce 2021 úspěšně absolvovala „Výcvik odborníků v metodě PBS“, které se v současné době věnuje. Celý svůj profesní život, který čítá více jak 26 let praxe, se pohybuje v pomáhajících profesích – v sociálních službách, v nestátních neziskových organizacích, v institucích a projektech zajišťujících vzdělávání pro děti i dospělé. Stála u zrodu aktivit a služeb pro rodiny s dětmi s poruchami autistického spektra na Lanškrounsku. V současné době provozuje soukromou poradenskou, konzultační a lektorskou činnost zaměřenou na poruchy autistického spektra.
více: www.jarkastankova.cz

Věra Petlanová

Vystudovaná sociální pracovnice, která se od roku 2004 pohybuje v sociálních službách a věnuje se lidem s mentálním znevýhodněním a PAS. Absolvovala výcvik v přístupu Podpora pozitivního chování pod záštitou organizace Děti úplňku. Její specializací jsou mj. témata sexuality a vztahů, je autorkou knihy Jak na sexuální výchovu u dětí a dospívajících s PAS a spolupracuje také s organizací Freya, z. s.

více: www.vera-pbs.cz

Zajímá vás více o PBS?

Napište Lucii Mráčkové na lucie.mrackova@detiuplnku.cz.