Tomáš – lidé s duševním onemocněním potřebují bezpečné a důstojné bydlení

Tomáš – lidé s duševním onemocněním potřebují bezpečné a důstojné bydlení

Každý pátý Čech má zkušenost s duševním onemocněním – a některé potíže jsou v důsledku podobné těm, které řeší lidé s autismem. Proto dnešní díl našeho dokuseriálu popisuje příběh Tomáše, který je jedním z nich.

To znamená, že je pro něj velmi těžké najít uplatnění, zajistit si živobytí i bydlení. Pro každého, kdo se potýká s duševní nemocí, je životně důležité mít své stálé zázemí, kam se může vrátit např. poté, kdy se jeho stav zhorší a je nutná hospitalizace.

.

Tomáš bydlel nejdříve s rodinou, později mu maminka našla pronájem. Jenže udržet si pronajatý byt, zaplatit ho a postarat se o domácnost je pro duševně nemocného člověk velice těžké. „Já jsem takovej nepraktickej,“ říká Tomáš. „Nevšimnu si třeba, že je ucpaný odpad.“ Lidé většinou nechtějí člověka s psychiatrickou diagnózou za souseda. Bojí se ho, ruší je, svádějí na něj všechny problémy v domě. „Majitel se bál, že se mi zhorší zdravotní stav a byt třeba shoří,“ říká Tomáš.

Musel se několikrát stěhovat. Pak bydlel tři roky v chráněném bydlení, poté dal přednost samostatnějšímu a svobodnějšímu bydlení na ubytovně, kde nyní žije ve velmi skromných podmínkách se svou přítelkyní. „Já myslím, že bych zvládl postarat se o byt,“ říká, „ale majitelé nemovitosti, kteří by mi mohli byt pronajmout, mi to nevěří.“

Tomáš by byl šťastný, kdyby měl trvalé bydlení, které by ze svých příjmů zvládl zaplatit, a kde by mu byla poskytována podpora a zároveň osobní svoboda. Bohužel, stejně jako většina duševně nemocných, tuto jistotu nemá.

Každý duševně nemocný člověk je jiný. Mezi klienty Nadačního fondu AROK, který založili lidé, pečující o své duševně nemocné blízké, jsou lidé nejrůznějších povah, vzdělání a zájmů. Jedno mají ale společné. V případě, že se jejich nemoc zhorší nebo je dlouhodobá, jsou tak trochu „nepraktičtí“, jak to pěkně formuloval Tomáš, ať se to týká sociálních vztahů, starosti o domácnost, hospodaření s penězi nebo péče o vlastní zdraví.

Jak zasáhl covid-19

Na začátku krize způsobené onemocněním covid-19 se někteří z klientů nadačního fondu AROK zapojili do šití a roznášení roušek. Byli šťastní, že mohou pomáhat. Celkově je tato stresující a psychicky náročná situace pro ně však mnohem náročnější než pro zdravé lidi. Na sociální izolaci jsou sice zvyklí, ale v době krize se někteří z nich nemohli osobně setkat se svým ambulantním psychiatrem, terapeutem, částečně přestala fungovat pomoc sociálních pracovníků, někteří nedostali včas své léky.

Tomáš se z našeho příběhu situaci zvládl, udržel si i práci na několik hodin denně. Zdravotní stav jeho přítelkyně se ale bohužel zhoršil a nyní je v psychiatrické nemocnici. Nemůže přispívat na nájem v ubytovně, o který se s Tomášem dělí. Tomáš šetří, jak může, ale momentálně mu chybí 800 Kč, aby mohl zaplatit nájem za květen.

Pomoc

Nadační fond Tomášovi s nájmem pomůže. Lidí jako Tomáš jsou však stovky. Zatím dokáže pomáhat jen malé části z nich.

Pomoci můžete i vy, a to DMS nebo na odkaze níže. Děkujeme!

Jak můžete pomoci:

prostřednicvím webu Nadačního fondu AROK

nebo prostřednictvím DMS:
Jednorázová dárcovská SMS – odešlete dárcovskou SMS ve tvaru:
DMS AROK 30
nebo
DMS AROK 60
nebo
DMS AROK 90
na telefonní číslo 87 777.
Cena DMS je 30 nebo 60 nebo 90 Kč. Nadační fond AROK obdrží 29 nebo 59 nebo 89 Kč. Více na www.darcovskasms.cz. Službu DMS provozuje Fórum dárců. Technicky zajišťuje ATS Praha.