Matýsek – Jsme doma jako vězni

Matýsek – Jsme doma jako vězni

„Pád do propasti.“ Těmito slovy popisuje Marcela Kadlecová situaci, v nímž se její rodina ocitla. Spolu s manželem vychovává tři děti, nejmladší z nich je Matýsek, který trpí nízkofunkční podobou autismu. Desetiletý chlapec nemluví, nedokáže se o sebe prakticky vůbec postarat a v posledních dvou letech se u něj rozvinulo silné sebepoškozování.

Během natáčení našeho dokumentárního cyklu jsme navštívili už hodně rodin, které se potýkají s náročnými projevy svých dětí s poruchou autistického spektra, nikdy jsme ale nezažili něco podobného jako u Kadlecových. Matýsek si ubližuje prakticky nepřetržitě, každých několik vteřin se domem rozlehne rána, kterou si dává rukou do hlavy. Kromě toho mívá několikrát za den silné záchvaty, kdy mu musí v sebepoškozování jeho rodiče bránit.

Péče o syna je mimořádně stresující a rodičům se zatím nedaří synovo chování harmonizovat. Letos v létě se jeho stav zhoršil natolik, že byl hospitalizován v psychiatrické léčebně, Marcela Kadlecová ale říká, že mu to vůbec nepomohlo, naopak. Vrátil se předávkovaný medikací. „Pro nás to byl důkaz, že děti s autismem nepatří do psychiatrické léčebny, potřebují kvalitní sociální službu, která dokáže částečně nahradit rodiče.“

Kadlecovi mají v současné době jen minimum takové podpory a s Matýskem prakticky nemohou vycházet ven. „Jsme doma jako vězni,“ shrnuje matka. Potřebovala by výraznější pomoc asistentů nebo asistentek, aby se mohla věnovat svým dvěma zdravým dcerám, domácnosti a alespoň trochu normálně žít.

SBÍRKA UKONČENA Děkujeme všem za podporu. 💙

Tento díl dokuvideí byl spojen s finanční sbírkou na péči pro Matýska. Sbírka je již ukončena. Děkujeme všem za podporu.

Pokud byste chtěli rodině pomoci, zejména pomocí asistentskou, napište napište na email: kadlecovi.kadlecovi@centrum.cz.