Veronika – nechci skončit v ústavu

Veronika – nechci skončit v ústavu

Do našeho seriálu Veronika Vítková zdánlivě nepatří. Vystudovala práva, dělala výzkum ve Velké Británii a absolvovala stáž v Evropském parlamentu. Od ledna pracuje v Kanceláři veřejného ochránce práv, kde může zúročit svojí specializaci – práva osob se zdravotním postižením.

Veronika nemá nízkofunkční autismus, ale její životní situaci ovlivňuje český sociální systém velmi podobným způsobem. Od dětství trpí genetickým postižením – svalovou atrofií, která způsobuje, že je téměř zcela nepohyblivá. Nedokáže se sama napít ani najíst, potřebuje dvacet čtyři hodin denně asistenci druhého člověka.

Český sociální systém lidem v podobné situaci nabízí jako nejvyšší možnou podporu čtvrtý stupeň příspěvku na péči ve výši 13 200 korun. Lidem s nejtěžším postižením to ale zdaleka nestačí. Aby mohla Veronika žít a pracovat samostatně, potřebuje si zaplatit měsíčně asistenci ve výši sedmdesát tisíc korun. V současné době hledá – a zatím nenachází – cestu, jak zbylé peníze získat.

„Pokud neseženu peníze, nebudu moci pracovat, budu totálně sociálně izolovaná,“ říká Veronika. „Prostě skončím a budu opravdu muset žít v ústavu. Tam máte naplánovaný režim, v kolik hodin vstáváte, co jíte, kdy se koupete. Žijete za zdmi zařízení. Nemohla bych se už nikdy svobodně rozhodnout co a kdy chci dělat. Bojím se toho.“

Více informací o Veronice Vítkové se dozvíte na její facebookové stránce. I tento díl našeho dokuseriálu spojujeme s možností pomoci. Pokud jí chcete přispět na asistenci a pomoci k samostatnému životu, můžete využít účet číslo 225053883/0600.

Celý rozhovor s Veronikou si můžete přečíst také v Respektu.