Gacíkovi – Prostě nikam nepatříme

Gacíkovi – Prostě nikam nepatříme

Připadáme si jako prašivá rodina,” říká v novém díle našeho dokuseriálu Světlana Gacíková. Na gauči vedle ní sedí její dva dospělí synové Petr a Pavel. Oba dva trpí poruchou autistického spektra, mladší Petr má od dětství vážné problémy s učením a komunikací. Propukají u něj záchvaty agrese – někdy s takovou silou, že je ohroženo nejen vybavení domu, ale i matčino zdraví. A aby toho nebylo málo – manžel paní Gacíkové před časem onemocněl nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou. Ano, to je ta nemoc, na níž zemřel Stanislav Gross a kvůli níž se lidé polévali kbelíkem ledové vody. Dnes už leží nehybný v posledním stadiu nemoci v prvním patře domu a jeho žena se stará i o něj.

V malé vesnici nedaleko Hodonína se tak odehrává skutečné sociální drama, které ukazuje, jak malá je u nás podpora rodin s těžkým postižením. Paní Gacíkové pomáhá asistentka jen dvakrát týdně na pár hodin – a to až od propuknutí manželovy nemoci. Jinak je na vše sama. Dostane se ven jen zřídka, protože Petr odmítá opouštět dům a špatně snáší matčinu nepřítomnost.

A krátký film o Gacíkových stvrzuje ještě jednu věc: jak špatně je u nás nastavena pomoc lidem s poruchou autistického spektra. Zatímco na Západě se tzv. problémové chování jako Petrova agrese řeší hlavně hledáním jeho příčin a následnou terapií, u nás je jedinou obecně dostupnou pomocí psychiatrická medikace. Petr užívá několik léků, které mu způsobují nadváhu, ale ve výsledku problém zjevně neřeší.

Světlana Gacíková měla velké obavy, aby jeho záchvat nepropukl i během natáčení, což se nakonec nestalo. Vše jsme dokončili v klidu, takže Petrovy afekty ve filmu dokládají jen jejich viditelné následky.

SBÍRKA UKONČENA Tento díl dokuvidea byl spojen s finanční sbírkou pro rodinu. Děkujeme všem za podporu. 💙

Film vznikl díky finanční podpoře Nadačního fondu Avast a za podpory týdeníku Respekt, portálů Aktuálně.cz a Centrum.cz.