Centrum advokační podpory
Bráníme pečující rodiny tam, kde systém selhává. Důstojnost a kvalitu života člověka s postižením máme vždy na prvním místě.
Posláním Centra advokační podpory je odstraňovat překážky v přístupu pečujících a lidí s postižením ke spravedlnosti a potřebné podpoře.
Kdo jsme
Tvoříme multidisciplinární tým, spolupracujeme s advokátní kanceláří Hlaváček & Krampera.
Komu pomáháme
Lidem s autismem, intelektovým znevýhodněním a náročným chováním, jejich rodinám a pečujícím.
Oblasti, ve kterých poskytujeme podporu
- Řeším problém se sociálními službami.Např. nemůžu najít vhodnou sociální službu; nemůžu sehnat pomoc, abych mohl/a chodit do práce nebo nabrat síly; bojím se, že mému dítěti v sociální službě ubližují nebo s ním nepracují dobře; sociální služba se mnou nemluví, nemám informace o průběhu služby; služba nechala mé dítě hospitalizovat; mé dítě prý musí brát psychiatrické léky, aby mohlo dál zůstat v sociální službě.
- Řeším problém se školou. Např. mé dítě chtějí vyloučit ze školy, škola trvá na tom, že mám dítě vzdělávat doma, protože ho ve škole nezvládají; škola chce, aby mé dítě bralo psychiatrické léky; myslím si, že mému dítěti ve škole ubližují; myslím si, že škola pracuje s mým dítětem špatně; škola se mnou nemluví, nemám žádné informace.
- Nemůžu z vážných důvodů nějakou dobu pečovat o své dítě a nemá mě kdo nahradit. Např. mám naplánovanou operaci, musím si zajít k doktorovi kvůli svému zdraví a nemám kdy; musím teď pečovat o někoho jiného a potřebuju, aby se po tu dobu někdo postaral o mé dítě; musím odjet do lázní, ale není, kdo by se postaral o mé dítě.
- Nemůžu sehnat lékaře pro své dítě. Nechtějí dítě ošetřit, dávají nám termíny za dlouho, nemůžeme sehnat specialistu.
- Mé dítě je hospitalizované a řeším problém s nemocnicí. Např. nemůžu být v nemocnici s dítětem; lékaři se mnou nemluví, nevím, co se děje a bude dít; myslím, že tam o mé dítě špatně pečují nebo mu ubližují; říkají, že mé dítě nemohou propustit z nemocnice.
- Řeším problém s bydlením. Např. dostali jsme výpověď z bytu, nedají mi obecní byt, nemáme kde bydlet, důvodem je prý mé dítě.
- Řeším problém s důchody a dávkami. Např. snížili nebo odebrali nám příspěvek na péči, řešíme invalidní důchod a jeho výši, nedostali jsme příspěvek na auto, nedostali jsme průkaz osoby se zdravotním postižením ve správném stupni či vůbec.
Jakou podporu poskytujeme
- multidisciplinární podporu pečující rodině v konkrétní tíživé situaci
- využíváme právní a jiné nástroje, které již v systému existují, ale pečující je kvůli překážkám různého druhu nemohou nebo neumějí sami využít
- poskytujeme pečujícím vzdělávání v oblasti práv a sebeobhajování, zprostředkujeme krizovou intervenci nebo konzultaci odbornika na náročné chování
CAP neposkytuje sociální ani zdravotní služby. CAP neřeší nedostupnost rané péče a přijetí do školky a do 1. třídy základní školy.
Podpora ze strany CAP je bezplatná.
Jak požádat o podporu
O podporu požádejte vyplněním krátkého formuláře. CAP podporuje jednotlivce a rodiny, které:
- Pečují o člověka s autismem, intelektovým znevýhodněním a náročným chováním.
- Řeší jednu nebo více ze situací uvedenou v oblasti podpory, která se děje nyní, nebo se stala v nedávné době a je stále aktuální.
Co se bude dít po vyplnění formuláře?

Více o vzniku Centra advokační podpory
Centrum vzniklo jako reakce na neutěšenou situaci lidí s autismem, intelektovým znevýhodněním a náročným chováním a jejich pečujících. Rodiny často mluví o odmítání v sociálních službách, o tom, že vzdělání jejich dětí bývá podmíněné užíváním psychiatrických léků, o tom, že byli odmítnuti u lékaře kvůli náročnému chování, a to i v akutní bolesti.
Podívejte se na příběh rodiny Sklenářových:
Diskriminací je ohroženo 25 tisíc lidí
Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR z roku 2023 žije v Česku zhruba 25 tisíc lidí s intelektovým postižením a náročným chováním. Ti jsou z podstaty svého postižení ohroženi nedůstojným zacházením a diskriminací. Pro ně a jejich pečující CAP vzniká.
Dotazníkovým šetřením mezi pečujícími jsme zjistili, že 95,6 % (ze 181) respondentů, tedy rodin pečujících o blízké s autismem, intelektovým znevýhodněním a náročným chováním, nemělo přístup k potřebné podpoře či službám. Kompletní výsledky ankety najdete zde.
Podpořte Centrum advokační podpory a zlepšete spolu s námi neutěšenou situaci pečujících rodin a jejich blízkých s postižením. Děkujeme.
