Alena Nosková
vedoucí Centra advokační podpory
V CAPu zajišťuje přímou podporu pečujícím, koordinuje práci týmu a aktivity Centra, především vzdělávání a osvěta pro pečující a advokační činnost. Alena ráda chodí do přírody, čte a tráví čas se svými dětmi.
profesní životopis:
- Alena vystudovala práva v Brně.
- Po praxi v advokátní kanceláři a mateřské dovolené pracovala 8 let v neziskové organizaci podporující dospělé lidi s mentálním postižením v samostatném životě.
- Pracovala v přímé péči ve službě podpory samostatného bydlení.
- Jako sociální pracovnice uzavírala s klienty a jejich rodiči smlouvy a nastavovala potřebnou podporu a zároveň se věnovala podpoře při rozhodování jako podpůrce podle smlouvy o nápomoci.
- Pomáhala klientům s hospodařením s penězi, řešením dluhů a jednáním s úřady, soudy a policií.
- Školila veřejné i soukromé opatrovníky pro Královéhradecký kraj a spolupracovala s MPSV a dalšími organizacemi na projektech transformace sociálních služeb.
- Od roku 2022 pracovala v Kanceláři veřejného ochránce práv, kde se věnovala systémové podpoře práv lidí s postižením, zejména právu na nezávislý život a zapojení do společnosti.
„Podpoře lidí s postižením se věnuju celý život. Dává mi smysl dát hlas těm, kteří jsou nejméně slyšet a jsou nejvíce zranitelní.”
Kamila Benešová Hodková
koordinátorka advokační podpory rodin
V CAPu se stará se o přímý kontakt s klienty, zjišťuje, jakou pomoc od Centra potřebují, ve spolupráci s týmem pak připravuje plán , jak tuto pomoc zajistit a celým procesem pak klienty provází.
Kamila je máma tří dětí, z nichž dvě mají autismus. Jako pečující dobře ví, jak náročná může péče být – zvlášť když okolí nerozumí tomu, co se děje. Ví, jaké to je, když chybí podpora a pomoc od státu i někdy i od blízkých. Ví, jak těžké při péči zvládat práci a obstát v každodenních úkolech. Do týmu CAPu se přidala, protože umí a chce své zkušenosti předat dál a také pomoci měnit systém k lepšímu.
profesní životopis:
- Kamila vystudovala právo a husitskou teologii.
- Více než 20 let let pracovala jako právnička v korporátních firmách (D.A.S. Pojišťovna právní ochrany, Raiffeisenbank, a.s.) a ve veřejné správě (Rektorát Univerzity Karlovy, Ministerstvo průmyslu a obchodu).
- Má praxi i v oblasti sociální práce (Národní ústav pro autismus, z.ú. – NAUTIS), v oblasti pomoci lidem pečujícím o děti a dospělé s handicapem, zejména s autismem.
- Spolupracuje již více než 10 let s poradnou NAUTIS jako právnička (především v oblasti dávek pro osoby se zdravotním postižením) a od roku 2024 také jako Peer poradkyně pro pečující.
Filip Pluhař
advokační pracovník
V Centru advokační podpory mám na starosti komunikaci s úřady, školami, lékaři a dalšími aktéry.
Rád chodí na výlety do přírody, sportuje, poslouchá politické debaty, čte knížky, hraje divadlo a s přáteli rád zajde do hospody.
profesní životopis:
- Filip vystudoval Veřejnou a sociální politiku na Fakultě sociálních věd UK ve svém studiu se specializoval na teorie prosazování politických záměrů.
- Má praxi s lobováním za změny v systému a své zkušenosti využívá pro zlepšení života lidem s intelektovým znevýhodněním, autismem a náročným chováním.
Garant
Petr Třešňák
garant Centra advokační podpory, předseda Dětí úplňku
Petr je odborný garant Centra advokační podpory. Pomáhá nastavovat principy fungování CAP, zodpovídá za jeho strategické směřování v souladu s hodnotami a poslanim spolku. Je předseda Dětí úplňku, novinář a otec mladé ženy s autismem, intelektovým znevýhodněním a náročným chováním.
Externí odborná spolupráce
Andrea Procházková
Andrea Procházková je advokátní koncipientka v AK Hlaváček & Krampera, která s Dětmi úplňku spolupracuje od roku 2025. Andrea Dětem úplňku poskytuje právní poradenství, a to především v souvislosti s podporou rodin a pečujících obracejících se na nově vzniklé Centrum advokační podpory. Andrea vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, na které nyní působí jako vědecká pracovnice. Dříve pracovala jako novinářka v Týdeníku Respekt.
Tony Osgood
Tony Osgood je britský odborník na podporu chován. Téměř dvacet let pracoval jako vedoucí lektor v oboru Intelektové a vývojové poruchy na univerzitě v Kentu. Vyučoval studenty a organizace v oblastech náročného chování, přístupů zaměřených na člověka, autismu a podpory pozitivního chování. O těchto tématech přednášel i v evropských zemích (např. Norsko, Malta). Pracoval v přímé péči i v diagnostických centrech, nyní poskytuje konzultace a věnuje se psaní. Jeho knihu Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením jsme ve spolupráci s nakladatelstvím Portál do ČR uvedli na český trh.