Programy pro sourozence dětí s PAS+

Programy pro sourozence dětí s PAS+

Máš sourozence s autismem a/nebo mentálním postižením? Pojď si s námi povídat, bavit se i odpočívat. Využijte čas jen pro sebe.

Nejen pečující rodiče a děti s PAS+, ale také sourozenci potřebují podporu. Proto pro ně realizujeme podpůrné programy. Průvodci jsou zkušení pedagogové, psycholog, odborní lektoři a terapeuti.

Jaké aktivity pořádáme

KLUB pro děti 12–18 let

Pro děti starší 12 let pořádáme jednou za měsíc, navíc k výletům, také setkávání v klubovně blízko metra Vltavská. V Klubu se děti setkávají s kamarády, kteří mají podobnou zkušenost. Mohou sdílet své pocity, společně hledat odpovědi na to, co je zajímá.

Termíny: čtvrtky, vždy 16.00–18.30:

2023: 14. září, 19. října, 16. listopadu, 7. prosince

2024: 18. ledna, 29. února, 21. března, 25. dubna, 23. května, 20. června

Klub připravují Klára Perglerová a Tereza Zajícová.

Do Klubu právě nabíráme nové zájemce. Pokud máte zájem, prosíme, vyplňte krátký formulář.

Kolegyně Nela vás bude kontaktovat a domluvíte se na termínu krátkého, max. 30minutového setkání prostřednictvím videohovoru. Seznámíte se s vedoucími Klubu Klárou a Terkou, zjistíte více informací o Klubu a my o vás :-). 

Kapacita Klubu je pro tento školní rok 12 míst a my se budeme snažit sestavit skupinu tak, aby vám tam bylo co nejlépe. Může se stát, že v případě velkého zájmu nevyjde místo na všechny, pak je možné se zapojit do dalších aktivit pro sourozence v podobě výletů především o víkendech – o všem vás budeme včas informovat.

Výlety

Pestrý víkendový program pro vás připravují Jirka Král, Tereza Zajícová a Klára Perglerová. Děti na výletě zažijí dobrodružství a mohou bez obav sdílet svoje zkušenosti ze života se sourozencem s autismem. Kapacita výletu je max. 15 dětí. Na výlet s přespáním mohou jet pouze děti, které už byly minimálně na některé z jednodenních akcích nebo chodí do Klubu.

Termíny výletů a aktivit:

2023: 2.–3. září, 14. října, 14. prosince

2024: 3. února, 20. dubna, 24.–26. května, květen/červen (přesný termín upřesníme)

Přínosy programů pro sourozence

Snížení vnitřního napětí, zmírnění stresu, pocit přináležitosti ke skupině, otevření komunikačních příležitostí, vznik nových vazeb. Děti mají aktivity a zážitky, které by jinak neměly, protože jejich rodiče kvůli permanentní péči o jejich sourozence s PAS+, mají velice omezené možnosti se jim samým intenzivněji věnovat.

Zájemci o programy pro sourozence, prosíme, vyplňte krátký formulář a ozveme se vám.

Koordinátorka Programů pro sourozence: Nela Čeňková

Administrativní podpora Programů pro sourozence: Markéta Kalibová

———————–

Děkujeme LEGO Group, že můžeme s pomocí učení hrou hledat cesty, aby byl svět lepším místem pro všechny. LEGO Group podporuje naše aktivity pro sourozence dětí s PAS+.