V květnu spustíme fungování Centra advokační podpory (CAP), které bude pomáhat lidem s autismem, intelektovým znevýhodněním a náročným chováním (PAS+) a jejich pečujícím domoci se svých práv.
CAP vzniká s jasným cílem: bojovat proti diskriminaci lidí s autismem, intelektovým postižením a náročným chováním a jejich pečujících
Budeme hájit práva lidí tam, kde systém selhal. CAP není poradna, rodinným pečujícím bude poskytovat odbornou a právní podporu, krizovou intervenci, právní vzdělávání a také zastoupení při některých jednáních s veřejnou správou či poskytovateli služeb nebo zprostředkuje zastoupení v právních sporech.
Podpořte Centrum advokační podpory a společně zastavme diskriminaci pečujících rodin a jejich blízkých s hlubším funkčním postižením.
Více informací o Centru advokační podpory
Rodiny čelí diskriminaci a zůstávají na to samy
Za léta fungování Dětí úplňku se často setkáváme s příběhy rodin, které se na nás obracejí s prosbou o pomoc v zoufalých životních situacích: jejich děti nejsou přijímány do sociálních služeb, vzdělání je podmíněno užíváním psychiatrických léků, ve zdravotnictví lidé s PAS+ čelí kvůli svému postižení odmítání ošetření i v akutní bolesti. Rodiny mají mnohdy problém najít bydlení.
Všechny příběhy mají jedno společné: když rodina čelí opravdu náročné situaci, žádná vhodná pomoc často vůbec neexistuje. A pokud ano, mnohdy nemá kapacity nebo se k lidem s PAS+ staví odmítavě. Systém podpory selhává přesně tam, kde je potřeba nejvíc. A rodiny zůstávají samy.
Výsledky ankety: S jakými překážkami se potýkají lidé s autismem, intelektovým znevýhodněním a náročným chováním a jejich pečující
Součástí příprav CAPu byla také krátká anketa mezi neformálními pečujícími. Zapojilo se 181 lidí. Výsledky byly jednoznačné: 95,6 % respondentů zažilo některou z forem diskriminace. Kompletní výsledky ankety najdete zde.
Diskriminací je ohroženo 25 tisíc lidí
V ČR žije zhruba 25 tisíc lidí s intelektovým postižením a náročným chováním, kteří jsou z podstaty svého postižení ohroženi nedůstojným zacházením a diskriminací. Pro ně a jejich pečující CAP vzniká.
Jak bude Centrum advokační podpory pomáhat
CAP bude poskytovat sociálně-právní zastoupení v případech diskriminace, odborné poradenství, právní i advokační podporu, vzdělávání, krizovou intervenci. Pomůže rodinám v situacích, kdy:
- škola omezuje vzdělávání dítěte kvůli jeho chování
- lékař odmítne ošetření z důvodu „náročnosti”
- sociální služba rodinu odmítá nebo vůbec neexistuje
- úřady nepřiznají nárok na potřebné dávky
- rodina čelí nevhodnému zacházení nebo tlaku na medikaci
Nejde ale jen o řešení jednotlivých případů, cílem CAPu je i systémová změna. Chceme tato selhání dokumentovat, popisovat a přispívat k nastavení pravidel, která zajistí spravedlivější a důstojnější přístup.
Samotné centrum nebude poskytovat sociální ani zdravotní služby.
Tým Centra advokační podpory
Tým tvoří odborníci: právník, sociální pracovník, konzultant, krizový intervent a odborník na management náročného chování.
Centrum advokační podpory otevíráme 19. 5. 2025
K tomuto datu bude také zpřístupněn dotazník pro rodinné pečující o blízké s autismem, intelektovým postižením a náročným chováním. Formulář pro žádost o využití podpory CAPu v současné době ještě není k dispozici. Děkujeme za pochopení.
Na otevření CAPu a roční provoz potřebujeme 800 000 Kč
Váš dar pomůže k realizaci Centra advokační popdory a zajistí jeho fungování v dalších měsících a letech. Na roční provoz (od 5/2025) nám ještě chybí 800 tisíc.