Děti úplňku byli partnery projektu “Nebýt na to sami”.
Proč projekt vznikl:
V ČR neexistují vhodné služby pro lidi s autismem s náročným chováním (PAS+) a péče o ně tak mnohdy zůstává zcela na jejich rodinách.
Podle Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením lidé se zdravotním postižením (tedy včetně lidí s PAS+) nesmějí být „nuceni žít ve specifickém prostředí“ a mají mít zajištěn „přístup ke službám poskytovaným v domácím prostředí, rezidenčním službám a dalším podpůrným komunitním službám, včetně osobní asistence, která je nezbytná pro nezávislý způsob života a začlenění do společnosti a zabraňuje izolaci nebo segregaci“.
Na tuto situaci reaguje projekt s cílem:
- Navrhnout design podpory pro 3 konkrétní osoby s autismem s problémovým chováním a jejich pečující rodiny.
- Navrhnout systémové změny pro vznik a fungování služeb pro osoby s autismem s problémovým chováním a rodiny o ně pečující.
Projekt byl realizován 1. 9. 2018 – 29. 2. 2020. Realizátorem je TUDYTAM z. s. Partnery projektu NAUTIS, z. ú., Naděje pro děti úplňku, z. s.
Výstupy projektu
Výstupem projektu jsou analýzy, návrhy konkrétních řešení i systémových změn, doporučení a informace pro kraje a obce s rozšířenou působností: Výstupy projektu “Nebýt na to sami” a materiály ke stažení.
Přečtěte si dokument: Limity a možnosti podpory v komunitě pro lidi s poruchou autistického spektra a chováním náročným na podporu